Zespół cieśni nadgarstka
to przypadlość, która dotyczy dysfunkcji nerwu pośrodkowego i jest najczęściej występującą neuropatią uciskową. Choroba dotyka głównie kobiet po 50r.ż. i przeważnie obejmuje rękę dominującą, ale również zdarzają się osoby, które cierpią na dolegliwości obustronnie (10%).
Za główną przyczynę dolegliwości uznaje się ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Do pojawienia się dysfunkcji przyczynia się rodzaj pracy, której wykonywanie zwiększa ciśnienie w obrębie kanału nadgarstka (prace biurowe, prace manualne, informatycy , dentyści). Do ruchów zwiększających nacisk w stawie nadgarstkowym zaliczamy: naprzemienne zginanie i prostowanie nadgarstka, oporowany ruch palcami, chwytanie i utrzymywanie przedmiotów oraz przewlekła praca narzędziami wibrującymi.
Wzrost ciśnienia w obrębie stawu nadgarstkowego może być spowodowany przez patologiczne zmiany w budowie anatomicznej, pogrubienie więzadła poprzecznego, przerost lub obrzęk pochewek ścięgnistych. Do współtowarzyszących czynników ryzyka możemy zaliczyć cukrzycę, zmiany zapalne, urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie nadgarstka.
