Skręcienie stawu skokowego

 


                 Rozpoczynamy cykl wpisów, aby przybliżyć wam dolegliwości, z jakimi możecie udać się do fizjoterapeuty. Poruszymy temat skręcenia stawu skokowego, które zdarza się dosyć często (ok. 300 tyś. Polaków w ciągu roku). 95% skręceń to przypadki, w których stopa przesuwa się do zewnętrznej krawędzi (inwersyjne), pozostałe 5% - skręcenia do wewnątrz (ewersyjne). Na dysfunkcję mogą cierpieć osoby bardzo aktywne (szczególnie biegacze, piłkarze, siatkarze), jak również domatorzy, którzy doznali urazu w domu, podczas spaceru itd.

                 Do tej kontuzji najczęściej dochodzi w skutek nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu, kiedy to zostaje przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie skokowym. Podczas takiego ruchu następuje uszkodzenie torebki stawowej oraz więzadeł.

3 STOPNIE  SKRĘCENIA


Występują trzy stopnie skręcenia stawu skokowego, a pojawiające się objawy powiązane są ze stopniem urazu. Mogą wystąpić takie symptomy jak: silny ból (zazwyczaj po bocznej stronie), obrzęk, zasinienie skóry, tkliwość w miejscu urazu, niestabilność stawu, ograniczenie ruchomości.

Stopień I - to naciągnięcie więzadeł. Istnieje niewielki obrzęk i tkliwość przy dotyku bez cech niestabilności stawu.​


Stopień II - (naderwanie) charakteryzuje się znacznym obrzękiem i wylewem podskórnym oraz bolesnością. Pacjent ma trudności w chodzeniu i wspięciu na palce.

Stopień III -( rozerwanie) pojawia się masywny obrzęk i bolesność, ograniczenie ruchu w stawie. Wyczuwalna jest również niestabilność stawu skokowego.

 


GIPS  CZY  ORTEZA ?

Jeżeli nie doszło do złamania kości to unieruchamianie w opatrunku gipsowym jest zazwyczaj zbędne, ponieważ w znacznym stopniu może wydłużyć regenerację tkanek miękkich.Gips założony w ostrej fazie urazu nie pozwala na prawidłowe leczenie obrzęku i ewentualnego wysięku w stawie, a także uniemożliwia prowadzenie wczesnej mobilizacji stawu. W rezultacie po zdjęciu gipsu często mamy do czynienia z utrwalonym, włókniejącym wysiękiem w stawie, który trwale ograniczyć może zakres ruchomości, doprowadzając do rozwoju wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Badania naukowe dowodzą, że leczenie całkowitym unieruchomieniem w opatrunku gipsowym jest najmniej korzystnym sposobem leczenia.

Dobrym badaniem, aby określić stopień urazu i rozległość uszkodzenia tkanek miękkich jest badanie USG bądź rezonans magnetyczny.


Jak długo należy odpoczywać po urazie?

  • stopień I – stabilizator 7-10 dni, treningi po 10 dniach,
  • stopień II – odciążanie do ustąpienia bólu, stabilizator 10-14 dni,
  • stopień III – odciążanie 3 tygodni, stabilizator 6 tygodni,
  • po rekonstrukcji więzadeł bezpieczny powrót do pełnej aktywności po ponad 12 tygodniach.

Pamiętaj!


 Doraźnie po skręceniu stawu skokowego w pierwszych trzech dniach należy zastosować protokół R.I.C.E., który obejmuje:


Rest – odpoczynek, zaprzestań aktywności, która spowodowała uraz, nie obciążaj kończyny.​​​​​

Ice – obniżenie temperatury tkanek, zmniejszenie bólu, reakcji zapalnej. Schładzaj miejsce okładem żelowym lub woreczkiem z lodem (10-15 min, kilka razy dziennie). 

​         Pamiętaj!  Zawsze przez materiał, aby nie odmrozić okolicy.

Compression – ucisk, nie dopuści to do wystąpienia nadmiernego obrzęku. Do kompresji użyj bandaża elastycznego ale owijaj zbyt mocno, aby nie utrudniać krążenia.

Elevation – uniesienie kończyny. Ułatwi to odpływ chłonki i zredukuje obrzęk. Do elewacji użyj zwinięty koc lub poduszkę. 


Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego mankietu chłodzącego Cryo Cuff firmy Aircast, który jest na wypożyczenie w naszej ofercie. To połączenie efektu chłodzenia oraz kompresji. Zimna woda wypełniająca mankiet, jednocześnie uciska staw i obniża temperature tkanek, działając przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Poniżej przedstawiamy film z zastosowaniem mankietu chłodzącego CryoCuff. ​​

U fizjoterapeuty ...


Po 2-3 dniach (lub od razu) uraz należy skonsultować z fizjoterapeutą, aby wdrożyć dodatkowe techniki oraz ćwiczenia przyśpieszające regenerację naciągniętych więzadeł oraz torebki stawowej. Stosuje się również zabiegi z zakresu fizykoterapii, które mają na celu zmniejszyć obrzęk, ból i przyspieszyć gojenie się tkanek, Najczęściej są to zabiegi laseroterapii, krioterapii oraz kinesiotaping.

            


Na wizycie głównie będziemy bodźcować tkanki miękkie, jak również zostaną pokazane ćwiczenia zwiększające stabilność i czucie głębokie stawu skokowego (propriocepcja). Ćwiczenia propriocepcji wpłyną na powrót do fizjologicznego ustawienia kości w stawie skokowym względem siebie dzięki bodźcowaniu receptorów znajdujących się w ścięgnach, mięśniach, więzadłach, torebce stawowej.

Kolejnym celem ćwiczeń jest wyrównanie istniejących zaburzeń, polepszenie kontroli nerwowo- mięśniowej oraz zwiększenie ruchomości w stawie skokowym, która poprzez uraz została zaburzona. Ważna jest również praca na całej taśmie mięśniowej kończyny dolnej, aby wyrównać napięcia powstałe podczas urazu. 

Działania w gabinecie pozwolą uchronić Cię przed nawracającą niestabilnością stawu, a co za tym idzie szybszym procesem zmian zwyrodnieniowych. 


Przykładowe ćwiczenia


Poniżej przedstawiamy ćwiczenia, które możesz wykorzystać w terapii po skręceniu stawu skokowego w celu zwiększenia zakresu ruchomości oraz poprawy stabilności stawu.

Możesz również traktować je jako profilaktykę przed urazami i wykonywać codziennie.

CWICZENIE NR 1


Pozycja wyjściowa: stojąc



Ruch: stań na jednej nodze (noga chora), podciągnij kolano do brzucha.

Uwagi: 

staraj się utrzymać 30 sekund. Jeżeli ćwiczenie jest za trudne to rozpocznij od wspięć na place (dwie stopy).

Utrudnienie:stanie na poduszce sensorycznej/materacu/zwykłej poduszce. Powtórz 3 serie po 10 powtórzeń.

ĆWICZENIE NR 2


Pozycja wyjściowa: stojąc przodem do ściany, noga chora w przód, cała stopa oparta (palce stopy 20-30 cm od ściany) – wykrok nogą chorą, możesz asekurować się poprzez trzymanie się ściany



Ruch: maksymalne zbliżenie kolana do ściany bez odrywania pięty

Uwagi: ruch wykonuj płynnie, w zakresie maksymalnym (ale bezbólowym!). Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń

Jeżeli doszło u Ciebie do skręcenia stawu skokowego lub uprawiasz sport i chciałbyś zapoznać się z większą ilością ćwiczeń to zapraszamy na wizytę, czekamy na Ciebie.  

Pamiętaj! Dobrze przeprowadzona rehabilitacji uchroni Cię przed nawracającymi urazami oraz bólem.


      

      Zespoł Fizjostrefa - Centrum Fizjoterapii  


Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.